Switch to mobile version. Į viršų

Kokie yra verslo finansavimo būdai?

Prieš ieškant, kas galėtų finansuoti verslą, vien turėti verslo idėją nepakanka. Investuotojai nori matyti bent verslo modelio prototipą, kuris galėtų būti parodomas ir patikrinamas, sako Darius Žakaitis, „Vilnius Tech Park“ direktorius. Yra daug verslo finansavimo būdų, tačiau iš pradžių gali tekti pasitelkti savo ir artimųjų lėšas. Idėjai, kuri tik parašyta popieriuje, sunku gauti finansavimą. Vaizdo įraše D. Žakaitis pasakoja, kas svarbu investuotojui ir kur gauti pinigų verslo pradžiai.
  • Kada reikia pinigų verslo idėjai finansuoti?
  • Kokios yra verslo finansavimo priemonės?
  • Kur ieškoti alternatyvių verslo finansavimo galimybių?

Kada reikia pinigų verslo idėjai finansuoti?

Turbūt reikia verslo, kad galėtum pradėti apie finansavimą galvoti. Kadangi dirbam su ankstyvos stadijos įmonėmis ir verslais, aš gal sakyčiau, kad reikia ne nuo finansavimo pradėti, o galvoti apie verslą. Idėjos neužtenka. Reikia turėti kažkokį veikiantį modelį, kuris galėtų būti parodomas, patikrinamas, kad jis veikia, kad yra poreikis tokio sprendimo. Ir tik tada galima galvoti apie finansavimą, nes tavo projektas turi spręsti kažkokią aiškią problemą. Ir jeigu tu sprendi kažkokią aiškią problemą, turi įrankį jai spręsti, jį pasitikrini, kad ir labai ankstyvoje stadijoje, bet jau pas tave yra pirmi klientai, vartotojai, kažkoks procesas jau vykstantis, tai tada gali jau apie finansavimą galvoti.

Kokios yra verslo finansavimo priemonės?

Vis tiek reiktų pradėti nuo savo privačių santaupų ar draugų nedidelės paskolos. Reiktų pačius pirmuosius žingsnius daryti iš savo asmeninių lėšų, nes idėjos, parašytos ant popieriaus, tikrai niekas dažniausiai nefinansuoja. Tada, kai jau turi kažkokį MVP (angl. minimum-viable-product – red.) vadinamą ar šiek tiek veikiantį modelį, tu jau tada gali bandyti kreiptis į akseleratorių, kurie padeda su nedidelėmis investicijomis ir mentorystėmis, ir pagalba užauginti tavo tą idėją. Čia vienas kelias. Gali kreiptis į verslo angelus. Verslo angelai dabar irgi populiarėjanti tendencija. Turtingi, sėkmingi verslininkai vis dažniau investuoja į jaunus verslus. Tada, sakyčiau, jeigu tai yra produktinis kažkoks daiktas, kuris yra matomas ir labiau apčiuopiamas, gali į sutelktinio finansavimo platformas kreiptis gerai pasiruošęs ir žmonės palaiko tavo idėją balsuodami 5 ar 10 eurų. Yra europinės priemonės, kurias skirsto „Versli Lietuva“, MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūra – red.) ar kitokios valstybinės verslo paramos organizacijos. Sakyčiau, čia turbūt keturi ankstyvosios stadijos verslo finansavimo šaltiniai.

Kur ieškoti verslo finansavimo galimybių?

Visų pirma, tai reikia išsirinkti, kuriuo keliu tu eini. Jeigu tau reikia akseleratoriaus, tai ieškai akseleratorių. Jų yra tiek Lietuvoje, tiek Didžiojoje Britanijoje, Amerikoje ir t. t. Tada tu ieškai, renkiesi tarp akseleratorių, žiūri, kuris pagal tavo verslo specifiką tinka. Yra specializuotų akseleratorių. Ar tai geografiškai tau svarbu, ar pagal specializaciją, ar kitaip. Jeigu renkiesi verslo angelus, jų vėlgi yra tiek Lietuvoje, kuriuos gali surasti, yra tarptautinis „Angel List“ tinklas. Visos išsivysčiusios šalys turi savo angelų tinklus. Amerikoje yra geros dešimtys angelų tinklų. Kiekvienu atveju, tau reikia gilintis ir suprasti. Taip ir sutelktinio finansavimo platformos – ar „Kickstarter“, ar „Indiegogo“ – tu turi suprasti, kuo jos skiriasi, kuo jos specializuojasi ir tu turi ieškoti, nes, tarkime, „Kickstarter‘yje“ tu negali aplikuoti neturėdamas Amerikos kompanijos. Yra daug niuansų. Išsirinkus, kuriuo keliu eisi, tada jau reikia gilintis.

Palinkėjimas jauniesiems verslininkams

Nusiteikti sunkiai ir ilgai dirbti. Čia turbūt yra pagrindinis linkėjimas, nes tikrai savo idėją gali išvystyti ir būti sėkmingas, jeigu įdėsi pakankamai pastangų į tai.

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.